Vánoční svátky pro mě trvají od Štědrého dne až do prvního ledna. To jen tak na úvod, abyste věděli, jaké období myslím, když mluvím o Vánocích. Vím, že to z křesťanského pohledu není správné, ale tak čert to vem. Takže o Vánocích čtu tradičně stejné knihy, už jsem tu o nich psala, tak jen v rychlosti. Oba díly Nočního klubu (s přeskočením první návštěvy Nočního klubu pana Vrena a pana van Wriese) a Pýchu a předsudek. Pýchu a předsudek už jsem četla tolikrát, že jsem do svého vánočního opakovaného čtení zařadila i různé varianty na tento román. Letos jsem už v listopadu zhlédla divadelní adaptaci v Národním divadle. Bylo to moc povedené, ale trochu mi to sebrala chuť číst knihu znovu. Takže jsem si připravila knihu Longbourn.
Sylvii je přes čtyřicet, nikdy se nevdala, nemá děti a vlastně ani moc přátel. A navíc jí právě zemřel otec, poslední blízký příbuzný. Takže si Sylvie nalije čistého vína (doslova) a udělá si životní bilanci. Jediné rozumné řešení vidí v sebevraždě. A poeticky si za svůj poslední den na tomto světě vybrala Boží hod vánoční. Tak veselou sebevraždu a šťastný nový rok!
Konec roku se blíží a mně ubývají čtecí síly. Přečetla jsem pouhé tři knihy za dva týdny. Dvě vánoční, Nepilovy Vánoce mám rád jste si už mohli přečíst a druhá vánoční kniha tu na vás bude čekat na Boží hod. Kromě toho jsem byla i na dvou divadelních představeních, obě se hrála na prknech Městských divadel pražských.
Tradiční české Vánoce jsou beze sporu spojené s kresbami Josefa Lady. Vždyť kolik jen motivů najdeme na pohledech v kioscích České pošty!
Vítám vás u pokračování svého pátečního článku. Tentokrát se mrkneme blíž do světa kreslených knih - a tím nemyslím jen knihy pro děti. Vlastně většina z nich je spíš určená dospělákům.
Mých uplynulých sedm dní se neslo ve znamení
četby. No jo, zní to skoro neuvěřitelně, ale tenhle článek bude muset vyjít
opět na dvě části.
Krátké fejetony Františka Nepila vás dokonale naladí na
tradiční české Vánoce. A co si pod slovem „tradiční“ představit? Kromě kapra a
salátu k štědrovečerní večeři je tu i spousta lití olova, pečení,
schovávání a ujídání cukroví, sníh, dárky a koledy. Tak pokud máte chuť
nostalgicky zavzpomínat na doby, které jste možná ani nezažili, tak je pro vás
Nepilova kniha to pravé.
Doktore, šťastný a veselý! je třetí díl ze série o irském
lékaři Barry Lavertym. Knihy se odehrávají v šedesátých letech na irském
venkově a třetí díl dokonce těsně před Vánoci. Ideální čtení na advent! Barry
je čerstvě vystudovaný lékař, který začíná pomáhat v malém městečku
svéráznému doktoru O’Reillymu. První dva díly byly o tom, jak se Barrymu daří
zapadnout do svérázné domácnosti a praxe doktora O’Reillyho. Ve třetím díle už
je Barry více méně obeznámen s pacienty i vrtochy svého kolegy. Ale
problémy se objevují nečekaně na milostné frontě.
Že Vánoce nejsou jen samý Santa Claus a veselí
skřítkové, to víme už od Tima Burtona nebo Dr. Seusse. Vždyť kdo by neznal
Burtonovu Můru noční, předvánoční a Seussova Grinche?
Blíží se Vánoce a čas tak nějak zrychluje.
Alespoň já mám pocit, že uplynulý týden se mi smrsknul do dvou dnů, protože
jako by to bylo včera, kdy jsem psala minulý článek.
Letos nějak ne a ne chytnout tu správnou vánoční náladu. Dárky mám nakoupené a zabalené. A nejsem s tím spokojená. Balení je bez nápadu, vlastně jsem v duchu minimalismu spotřebovala všechny zbytky vánočního papíru z uplynulých let. Pořídila jsme si další ozdoby na stromeček, aby nebyl polonahý jako vloni a stále bez nálady. Cukroví je upečené a já ani neměla chuť si k pečení pustit svoje oblíbené vánoční filmy a pohádky. Chtěla jsem si navodit atmosféru pečenými kaštany a svařákem. Kaštany mi stále chutnají a víno jsem vypila nesvařené a atmosféra stále nikde. Tak já vám nevím, kde dělám chybu. Asi to chce vážně svařák.

Vzpomínám na minulý článek, kdy jsem psala, že
jsem o víkendu pila hektolitry čaje. Pf, o prvním prosincovém víkendu mi klidně
mohli přistavit cisternu s horkou vodou, protože jsem pila JEN bylinkové
čaje. Což má za následek, že několik týdnů nechci vidět ani list máty, květ
heřmánku natož rozdrcenou lípu, které jsem pila po kilech.
Nastydlá.
Tenhle týden jsem nastydlá. Začalo to klasicky: podivný pocit v krku. Něco
mezi škrábáním a bolením, předzvěst toho, že je tu moje tradiční listopadové
nachlazení.
Vzpomínáte, jak jsem jednou psala o rutině? Jak mi něco naruší pondělní rutinu, článek není. Ano, tato vý/omluva přichází opět na řadu.
Zatímco v minulém článku se to tu blýskalo mými
vlastními fotografiemi (ehm focených mnou, ne fotkami, na kterých bych byla
já), tentokrát to bude jiné. Nebude tu ani jediná. Důvod je jednoduchý: za
uplynulých sedm dnů jsem nenafotila ani jedinou fotku.
Další článek z naší série „o čem se nemluví“ je o knize
Erotické příběhy pro indické vdovy. Překvapivě ale článek nebude o erotice, ale
o ženské cti Indek. Londýn 21. století není obvyklým místem pro vraždy ze cti.
Stejně tak se zdá absurdní žít v této britské metropoli dvacet let a
neumět anglicky víc než „kde taky záchod“. Ale oboje je realita, alespoň v knize
sikhské autorky Balli Kaur Jaswalové. Příběh o emancipaci tradicí utlačovaných
přistěhovalkyň je zabalen do lákavého hávu lechtivých příběhů. Nenechte své
intelektuálské já, aby se od této knihy pohrdavě odvrátilo jen kvůli názvu.
Byla by to škoda.
S přicházejícím
pátkem je tu další článek o tom, co jsem v uplynulém týdni dočetla a jak
jsem se měla. Jste zvědaví? Pojďme na to.
Zatímco v minulém článku jsme se věnovali knize s poněkud pikantním tématem, tentokrát tu máme autobiografii jedné americké herečky,
která se jmenuje jednoduše: Dívka s tetováním na zádech. Ač to zní jako
název nějaké drsné severské detektivky, jde o velmi upřímné povídání herečky
Amy Schumer.
Martin na bílém koni sice nedorazil, ale můj pondělní
článek ano! A místo sněhu si dejte skleničku svatomartinského vína, martinský
rohlíček nebo svatomartinskou husu. Anebo se nacpěte vším s přízviskem svatomartinské,
jako já. Kromě knih se v dnešním článku budeme věnovat i divadlu. Konkrétně
Národnímu divadlu a dvěma hrám na motivy knih, které jsem četla a které mám
ráda. Tak dobrou chuť, nebo na zdraví a jdeme do divadla.
James Gelsey: SpongeBob režisérem
Nejsem fanouškem SpongeBoba a hned v samém úvodu přiznám, že když na tenhle seriál v televizi narazím, rychle přepnu kanál. Nesedí mi ty rozjásané obličeje a navíc je ústřední hrdina houba. Houba v kalhotách...
Další série tematických článků je tady. Tentokrát se podíváme na knihy, které vyvolávají červenání. Nezaměříme se ovšem na obyčejné erotické romány, ale na seriózní literaturu. Pokusíme se, aby tematický a žánrový záběr této série byl co nejpestřejší. První kniha, na kterou se podíváme, se jmenuje Intimní historie od antiky po baroko od Vlastimila Vondrušky. Témata Intimní historie jsou pikantní i zcela běžná. Resp. z dnešního pohledu nejde o nic "o čem se nemluví", ale i sám význam intimity se mění. Jak se autor popasoval s dějinami holení, mytí či antikoncepce se dozvíte právě v této knize. A jak se kniha líbila togaf? Inu to se zase dozvíte v dnešním článku.
Opět se hlásím po dvoutýdenní pauze. Jak něco naruší moji rutinu, je moje soustředění v háji. Tentokrát mi do psaní pondělního článku zasáhl státní svátek. Takže místo psaní jsem se toulala po Liberci a Ještědu. Bylo to moc fajn, počasí bylo ještě teplé (ano, i v Liberci), objevili jsme kočičí kavárnu a na Ještědu bylo chvíli i jasno. Kromě toho jsem minulý víkend ukončila svoji cyklistickou sezónu. A to na moje poměry velmi impozantně! Místo 16 kilometrů jsme se rozjeli a kolem Orlíku najeli rovnou 24 kilometrů. Moje nohy s tím tedy úplně nesouhlasily, ale taky jsem se jich na nic neptala. Naopak jsem zahájila zimní sezónu. Už jsem měla svařák i pečené kaštany. Začíná moje oblíbená roční doba.
O tom, co jsem dělala v uplynulých dvou týdnech, už v tuto chvíli víte víc než dost. Proto je tu čas vrhnout se na dočtené knihy.
Svou prokrastinací nad psaním tohoto článku jsem strávila týden, což má za důsledek, že článek bude opět delší, tedy rozdělený na dvě části.
Po dvoutýdenní pauze vás vítám o svého pondělního článku. K pauze jsem měla ten nejsladší důvod. Dovolenou. Vyrazila jsem do Skotska, jak vám mohl napovědět můj výběr literatury za poslední týdny. Takže dnešní článek bude ve znamení Skotska. Tak se pohodlně usaďte, nalejte si skotskou whisky nebo si alespoň představte, že za oknem prší, literární výprava do Skotska začíná.
Tenhle týden jsem přečetla tři knihy - dvě, které jsem si pořídila do své domácí knihovny, a třetí nutně potřebuju mít taky doma. Tak to dopadá, když narazíte na zlatou knižní žílu.
Vzhledem k tomu, že do konce roku zbývá nějakých jedenáct týdnů a já nutně potřebuju i letos přečíst 145 knížek, můžete v následujících článcích čekat pořádnou nálož tipů na to, co číst a čemu se raději vyhnout.

Všechny tři dočtené knihy z dnešního článku jsem měla půjčené z městské knihovny. Po delší pauze, kdy jsem četla převážně knihy ze své domácí knihovničky, se vracím do náruče městské knihovny. Nějak mě pomalu opouští touha vlastnit knihy (možná je to jen záchvat a brzo dokoupím všechny knihy, nad kterými teď krčím rameny). Knihovna, ve které pracuji a která byla dlouho zásobárnou mého čtiva, má momentálně jisté problémy, takže musím ke konkurenci. Pomalu si zvykám na čekání na splněnou rezervaci, za kterou se platí. Od mým mladých let a okresní knihovny na maloměstě se toho hodně změnilo. Ale jak říkám, zvykám si a průkazku do knihovny si zase prodloužím.
A je tu říjen. Spolu s listopadem je to pro mě tak trochu hluchý měsíc, ale mám pocit, jako bych se během těchto dvou měsíců mohla nějak zpomalit... A ideálně hibernovat, muhehe.
Naordinovala jsem si na podzimní nachlazení klid na lůžku a čtení. Moc to nevyšlo. Ale i tak jsem se uzdravila. Zajímá vás můj recept na léčbu? Kdepak čaj s medem. Bláznivý večer v kině je ta správná volba. Ale popořadě. Nejdřív vám povím o svém kulturním týdnu. Opět jsem byla v divadle, tentokrát v Divadle Na zábradlí na hře Korespondence V+W. Dopisy této dvojice čtu už několik let, trochu jsem se zasekla, tak jsem si řekla, že si místo čtení zajdu do divadla. Byla to skvělá volba. Herci byli výborně obsazení i nalíčení a z rozsáhlé korespondence režisér vybral ty správné dopisy, takže hra měla i jakýsi děj. Chemie dvou přátel funguje i mezi herci Vašákem a Vyorálkem, zdatně jim sekunduje i třetí člen na podiu Jana Plodková v roli Zdenky Werichové. Toto představení vám můžu opravdu vřele doporučit.
Jan Bajtík: Ariadnina nit
Anotace z cbdb: Vezmi klubko Ariadniny niti a projdi labyrintem řecké mytologie! Najdeš ve spleti klikatých stezek tu správnou, která tě dovede na další dvoustranu? Cestou se seznamíš s řeckými bohy a bohyněmi, bájnými hrdiny i fantastickými stvořeními. Potkáš se s Heraklem a Argonauty, Minotaurem a Kyklopy a poznáš Sisyfa, Odyssea i krásnou Helenu. Navštívíš olympiádu, řecké divadlo nebo athénskou Akropoli. Nádherně ilustrovaná kniha plná detailů tě vmžiku přenese do Řecka před tisíci lety. Neuvěřitelně propracované labyrinty uznávaného mladého polského grafika a ilustrátora Jana Bajtlika vytvářejí působivé obrazy plné detailů, v nichž se každý rád ztratí, jen aby objevil něco nového. Oblíbenou zábavu nejen pro děti — hledání v bludišti — doplňují krátké texty v závěrečné části, které představují nejdůležitější postavy, pojmy a události, s nimiž se děti v bludišti starověkého Řecka setkají.
Začal podzim a s ním i nová divadelní sezóna. Vypravila jsem se hned na dvě divadelní představení, jedno byla klasika, kterou znám a miluju, a druhé byl risk. Klasikou myslím Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Tentokrát padla volba
na České nebe, všechny hry tohoto souboru už jsem viděla na živo, ale
dávám si druhé kolo. Bohužel jsou pánové v pokročilém věku a čas od čas
některý zemře. Líbí se mi, jak se kolegové zemřelého herce na jevišti
vypořádávají se ztrátou a vtipně a důstojně začlení vzpomínku do děje
hry. Tentokrát se ve hře nově objevil "Weiglův kompromis", kdo hru zná,
ví, že návrh sousoší Cimrmana na Malostranském náměstí měl jednu chvíli i
variantu brod. A to je právě Weiglův kompromis: sousoší tvoří socha
koně a zároveň na něm sedící Cimrman nezasahuje do tramvajových drátů.
Uplynulo dalších sedm dnů, a tak je na čase přidat další kousek do mé dočtenářské skládanky. Vítám vás u svého dalšího článku.
Protože se mi o Severní Koreji začalo už i zdát, rozhodla jsem se sérii
tématických článků o KLDR ukončit. A protože vesmír (a Národní filmový archiv)
se rozhodli spolupracovat, narazila jsem na program kina Ponrepo. V neděli 15.
9. je na programu severokorejský film Mstitel s píšťalou. Takže se stylově
rozloučím recenzí na tento film. A už se mi v hlavě rodí další téma na novou
sérii článků. Stále je na co se těšit.
Uplynulý týden byl vyčerpávající. Doufala jsem, že si oddechnu o víkendu, ale ani to se nestalo. Takže mám pocit, že potřebuju dovolenou. A co mě tak vyčerpalo? Běh...
Další z knih o Korejské lidově demokratické republice se zaměřuje na umění. V KLDR je vše, umění nevyjímaje, podřízeno propagandě. Syn Velkého vůdce, Kim Čong-il, byl znám svou velkou láskou k filmu. Kniha Kim Čong-il uvádí se zaměřuje právě na Kim Čong-ila v době, kdy ještě nebyl v čele země a měl na starosti filmovou produkci Severní Koreje. V zemi, kde se může stát jakákoli absurdita, by neměla překvapit informace, že Kim Čong-il unášel umělce ze zahraničí a nutil je pracovat pro propagandu KLDR. Toto je příběh jedné umělecké manželské dvojice unesené do Severní Koreje.
Pokud jsem minulý týden varovala, že jsem toho moc nečetla, tak tento týden nevím, jak vás připravit na katastrofu jedné dočtené knížky. Inu stalo se. Slavila jsem konec léta a rozečetla tlustou bichli. Ale po pořádku. Návrat z dovolené do pracovního procesu byl krušný, takže jsem se musela odjet rekreovat na jih Čech. Oficiálně jsem zahájila podzimní sezónu. Na fotce můžete vidět kaštany, to je podzim jak vyšitej. Očesali jsme broskve - sklizeň je taky tradiční podzimní činnost. Ochutnala jsem (výborný) burčák. A dnes ráno jel autobus nacpaný zmoklými školáky, takže... Podzim začal. Ještě v létě (rozumějte: v sobotu, to byl srpen) jsme si udělali výlet na zámek Orlík. Zámek je to pěkný a fotogenický, tak se můžu pochlubit fotkou. Jako vstupenka funguje pohled s razítkem "VSTUPENKA", což se mi líbí. Méně se mi líbil protiva, který nám ji prodal, jestli tento článek čte Karel VII., současný pán zámku Orlíku, tak si s ním, Karle, prosím promluvte o aroganci k platícím návštěvníkům.
Naše letní soutěž skončila. Chvíli jsme se bály, že budeme knihy do výhry muset věnovat knihobudce. Ale vše dobře dopadlo a velkou knižní výhru si převezme naše čtenářka J. M. Za vtipnou reakci na náš článek a dobrou radou na vedro.
Vrátila jsem se z dovolené, na které jsem četla! To se mi obvykle nestává, ale také na dovolenou obvykle nejezdím vlakem. Takže cestou na sever Polska jsem přečetla týdeník Respekt a cestou zpět jeden díl James Bonda. Plus jsem díky zpoždění vlaku měla čas začít číst další knihu ze čtečky a rest z dětství, Lovce mamutů. Vlaky mám ráda, i přes to zpoždění kvůli kterému nám ujel spoj domů a cesta se tak protáhla o dvě hodiny. Kde jinde bych vzala dvě hodiny na čtení (se svým slabým žaludkem, který nezvládá jiný dopravní prostředek než vlak)?
Moc se o tom nemluví, ale prázdniny se blíží se ke svému konci. Již brzy nás opět čekají přeplněné vlaky, autobusy a metra... Děti se vrátí do školních lavic. Dobře jim tak, já mám září ráda a čeká mě spousta zajímavých akcí. Ale o těch vám povím víc až v průběhu prvních podzimních dnů.
Barbara Demicková: Není co závidět (obyčejné životy v Severní Koreji)
Anotace z cbdb (zkráceno): Novinářka Barbara Demicková odhaluje nevídané skutečnosti ze země a společnosti, o nichž toho zbytek světa mnoho neví. Sleduje osudy šestice lidí: tajně se scházejícího mladého páru, idealistické lékařky, malého bezdomovce, vzorné dělnice milující Kim Ir-Sena víc než svou rodinu a její vzdorovité dcery. Jako zdroj informací jí sloužily rozhovory s uprchlíky, propašované fotografie a videa. Kniha popisuje chaos způsobený smrtí Kim Ir-Sena, po němž následoval suverénní nástup jeho syna Kim Čong-Ila, zničující hladomor, na jehož následky zemřelo odhadem dvacet procent populace a vzedmula se vlna ilegálních útěků ze země.
Anotace z cbdb (zkráceno): Novinářka Barbara Demicková odhaluje nevídané skutečnosti ze země a společnosti, o nichž toho zbytek světa mnoho neví. Sleduje osudy šestice lidí: tajně se scházejícího mladého páru, idealistické lékařky, malého bezdomovce, vzorné dělnice milující Kim Ir-Sena víc než svou rodinu a její vzdorovité dcery. Jako zdroj informací jí sloužily rozhovory s uprchlíky, propašované fotografie a videa. Kniha popisuje chaos způsobený smrtí Kim Ir-Sena, po němž následoval suverénní nástup jeho syna Kim Čong-Ila, zničující hladomor, na jehož následky zemřelo odhadem dvacet procent populace a vzedmula se vlna ilegálních útěků ze země.
Minulé pondělí jsem se tak trochu vykašlala na článek pro vás. Omlouvám se. Měla jsem k tomu hned několik důvodů. První byl ten, že jsem toho moc nepřečetla. To se občas stává, většinou to řeším tím, že vám popíšu něco zajímavého, co jsem dělala místo čtení. Třeba výstavy, seriály nebo nějaký výlet. Ale tentokrát jsem nikam nešla a nic neviděla. Léčila jsem letní nachlazení a absolvovala pár rodinných oslav. Nic pro zajímavý článek na blog. A tak jsem pro vás připravila shrnutí mých přečtených knih za dva týdny. Obávám se, že ani příští pondělí nebude článek příliš o knihách. Raději vás na to připravuji předem, abyste nebyli zklamaní. Chystám se totiž na dovolenou, a já na dovolené moc nečtu. Kromě dovolené se chystám i do kina na nový film Quentina Tarantina.
Druhým článkem ze série o knihách zabývajících se životem v Korejské lidově demokratické republice je autobiografie amerického vojáka Charlese Roberta Jenkinse. Kniha má velmi emociální název, ale sám příběh je vyprávěn chladnou (vojenskou) hlavou. Jenkins zažil v Severní Koreji totéž, co o několik desetiletí později Nina Špitálníková, jejíž knihu jsem vám představila před týdnem. Propaganda, nedostatek základního zboží a život v hmotné nouzi se ovšem jinak snáší na několikatýdenní stáži s vyhlídnou návratu domů a jinak po čtyřicet let bez naděje na návrat.
Ahoj, jsem hous.enka a mám problém s nakupováním knih.
Tak se po týdnu opět vidíme. A protože minule jsem měla článek bez fotek a dočtených knih, tentokrát to napravím a uvidíte oboje.
Korejská lidově demokratická republika je uzavřený totalitní
stát s neskutečně propracovanou propagandou. Česká studentka měla to
štěstí, že se jí tam podařilo dvakrát vyjet na studijní pobyt.
Poprvé se do země podívala v roce 2011, kdy KLDR vedl
Drahý vůdce Kim Čong-Il. Podruhé o rok později, kdy už vládl současný vůdce Kim
Čong-un. Autorka tak měla možnost porovnat změny ve vedení země a proměnu hlavního
města Pchjongjangu. Naprosto chápu fascinaci touto zemí. Asijská totalita je
postavena na jiných základech, než jaké známe z Evropy. Nina Špitálníková
si všímá a popisuje život obyčejných lidí a zároveň velmi nenásilně popisuje
historii země a její ideologii.
Uplynulý týden byl pro mě ve znamení výstav a knih. Stihla jsem pět výstav ve třech objektech. Začala jsem v Respektu doporučovanou výstavou Cool breeze v Rudolfinu. Jde o výstavu různých umělců a jejich ztvárnění lidského těla. Kreativitě se meze nekladly a na vystavovaných objektech je to vidět. Drobné upozornění, nahá mužská tělo jsou velmi (VELMI) realisticky zobrazená. Další výstavy jsem si prohlédla v Muzeu Kampa. Výstava věnovaná Medě Mládkové mi hezky doplnila zážitek z divadelního představení, které jsem nedávno zhlédla. Vystavují se osobní i umělecké předměty z domácnosti Mládkových, atmosféru americké sběratelské rodiny dokreslují i fotografie a domácí videa. Druhá výstava, která právě na Kampě probíhá, jsou fotografie Helmuta Newtona. A jsou opravdu výborné! Hodně ženských aktů, přičemž dámy jsou zachyceny velmi vkusně. A v závěru týdne jsem se zastavila na Betlémském náměstí v domě u Halánků, kde sídlí Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Právě tam probíhá výstava Vlastním hlasem, která oslavuje sto let od udělení volebního práva českým ženám. Výstava je hodně textová, ale nápaditě sestavená. Kromě textových medailonků 25 žen jsou vystaveny i jejich osobní předměty a můžete si poslechnout jejich myšlenky ve sluchátkách. Přijde mi ohromě stylové, že je výstava o emancipaci žen umístěna v domě a muzeu předního českého feministy Vojty Náprstka. Druhá výstava v Náprstkově muzeu se jmenuje Na březích Nilu a je plná artefaktů z Egypta. I tato výstava je velmi povedená a hodně textová. Dát si obě Náprstkovy výstavy v jeden den moc nedoporučuji, já byla vysloveně vyčerpaná.