Magnesia Litera - Kniha století
11:00
Letos se to osmičkovými oslavami jen hemží, takže se mi moc líbí, že Magnesia Litera přišla s něčím oslavným. Výběrů z výběru jsou stovky, ale tenhle je pěkný, český a jak všichni víte, Magnesii Literu podporuju všema dvaceti prsty, které vlastním.
A o co že jde tentokrát?
Ve spolupráci s literárními historiky tým Magnesia Litera vybral pět knih z každého roku uplynulého století, které podle nich byly v daném roce výjimečné a měly by být součástí literárního kánonu. Ve většině případu už v literárním kánonu obsaženy samozřejmě jsou, protože jde opravdu o klasické, známé a oceňované knihy.
V lednu literární veřejnost (165 lidí) v každém roce vybrala z těchto pěti knih jednoho vítěze, který reprezentuje jakousi Magnesii Literu minulosti.
A nyní máte jedinečnou šanci na webu Magnesia Litera vybrat celkem tři knihy, které svým hlasem nominujete na cenu Magnesia Litera století.
A které tři kousky jsem vybrala já?
Jaroslav Seifert: Maminka
Jedna z nejkrásnějších sbírek poezie, kterou jsem četla. Seifertova lyrika se tu snoubí s citem k mamince a díky tomu se tahle sbírka stala něčím, s čím může vyrůstat každé dítě. Krása nenásilné, milé a srozumitelné poezie oslovuje čtenáře dodnes.
Arnošt Lustig: Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou
Silná novela z období druhé světové války, kterou jsem četla na střední škole a zanechala ve mě silný dojem. Dojem, který ještě víc umocnil film Antonína Moskalyka z roku 1965. Vlastně jde asi o jednu z nejlepších adaptací Lustigových knih. Pokud jste neviděli, doporučuji film zhlédnout. A knihu přečíst. Není nijak obsáhlá a děj je jednoduchý. Jednoduchý, ale o to zrůdnější. Budu si to muset znovu přečíst.
Ota Pavel: Smrt krásných srnců
I Smrt krásných srnců mě zasáhla filmově. Ani si nejsem jistá, jestli jsem zrovna tuhle povídkovou knihu četla. Pavlovy prózy jsou civilní, nesložité, nepřekombinované. A přesto vyznívají silně a vy si je budete pamatovat ještě dlouho po dočtení.
0 Comments